Connect with us

Genel

Avrupa otomotiv pazarı 2015’te yüzde 9,6 büyüdü

AB ve EFTA ülkeleri toplamında otomotiv pazarı 2015 yılında yüzde 9,6 büyürken Türkiye, otomotiv satışlarında 2015 yılı ocak-aralık döneminde yüzde 25,23’lük artışla Avrupa sıralamasında 6’ncı oldu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verileri esas alınarak hazırlanan “2015 yılı Avrupa Otomotiv Pazar Değerlendirmesi” yayımlandı.

Buna göre, Türkiye, 2015 yılı ocak-aralık döneminde yüzde 25,23 artış ile Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 6. ülke konumunda yer aldı.

Pazar, bu dönemde Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri toplamına göre 2014 yılına kıyasla yüzde 9,6 büyüdü ve toplam 16 milyon 358 bin 82 adete ulaşıldı. 2014 yılında 14 milyon 927 bin 75 adet satış gerçekleşmişti.

2015 yılında 2014’e göre en fazla daralma ise yüzde 5 ile Lüksemburg’da yaşandı. Geçen yıl satışlarını en çok artıran ülke yüzde 47,7 ile İzlanda olurken bu ülkeyi yüzde 31,2 ile İrlanda, yüzde 24 ile de Portekiz takip etti.

Otomotiv pazarı 2015 yılı aralık ayında 2014 yılı aynı ayına göre yüzde 15,8 büyüdü ve toplam 1 milyon 356 bin 290 adete ulaştı. 2014 yılı aralık ayında 1 milyon 171 bin 199 adet satış gerçekleşmişti.

AB ve EFTA ülkeleri toplamında göre 2015 yılı aralık ayında 2014’ün aynı ayına göre en çok daralma yüzde 24,8 ile Lüksemburg’da ve yüzde 1 ile Letonya’da yaşandı.

2015 yılı aralık ayında 2014’ün aynı ayına göre satışlarını en çok artıran ilk üç ülke ise yüzde 82,7 ile Hollanda, yüzde 80,7 ile İzlanda ve yüzde 60,6 ile Bulgaristan oldu.

AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre hafif ticari araç pazarı 2015 yılında yüzde 11,6 büyüdü ve 1 milyon 779 bin 477 adete yükseldi. 2014 yılı aynı dönemde 1 milyon 594 bin 578 adet satış gerçekleşmişti.

Geçen yıl hafif ticari araç pazarında en fazla daralma yüzde 7,6 ile Letonya’da yaşandı. Aynı dönemde satışlarını en çok artıran ilk üç ülke yüzde 57,9 ile İzlanda, yüzde 41,8 ile İrlanda ve yüzde 36,1 ile İspanya oldu.

Türkiye, ocak-aralık 2015 döneminde yüzde 34,4’lük artışla Avrupa hafif ticari araç satışları sıralamasında 3. sırada yer aldı.

Hafif ticari araç pazarı, 2015 yılı aralık ayında 2014 yılının aynı ayına göre yüzde 14,5 büyüdü ve toplam 167 bin 695 adete ulaştı. 2014 yılı aralık ayında 146 bin 481 adet satış gerçekleşmişti.

Aralık 2015’te geçen yılın aynı ayına göre en çok daralma yüzde 35,9 ile Letonya’da ve yüzde 10,7 ile Yunanistan’da görüldü. Satışlarını en çok artıran ilk üç ülke ise yüzde 84,9 ile Hırvatistan, yüzde 68,9 ile Norveç ve yüzde 56,9 ile Slovenya olarak sıralandı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli

Cumhurbaşkanı Erdoğan Togg’un sedan modeli T10F’i inceledi

Togg’un yeni modeli Türkiye’de ilk kez sergilendi: Cumhurbaşkanı Erdoğan T10F’i inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.
Togg’un yeni modeli T10F Türkiye’de ilk defa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB), 80. Genel Kurulu’nda sergilendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada T10F’i inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Geçtiğimiz yıl Ces’e damga vuran T10F, Türkiye’de en uzun menzile sahip elektrikli otomobillerden birisi olacak. Tasarımıyla büyük ilgi gören yeni model piyasaya çıkmak için gün sayıyor. İşte, T10F’in özellikleri.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB), İkiz Kuleler’de düzenlenen 80. Genel Kuruluna katıldı.
Erdoğan, milletin emanetini taşıyan bir siyasetçi olarak Türk ekonomisinin nabzının attığı TOBB Genel Kurullarına iştirak etmeye her zaman önem verdiğini belirterek, burada dile getirilen yapıcı eleştirilerden faydalanmaya gayret ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Togg’un yeni modeli T10F’i inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.
Togg T10F, tıpkı T10X gibi kullanıcıyı merkeze koyan, akıllı yaşam çözümleriyle sürekli internetin içinde olan ve uzaktan güncellemelerle sürekli gelişen ve yeni kalan bir cihaz. 2025 yılı içerisinde önce Türkiye’de sonra Avrupa pazarında kullanıcılarla buluşacak olan T10F, RWD (standart menzil arkadan itiş), RWD (uzun menzil arkadan itiş) ve çift motorlu olmak üzere üç farklı teknik ve iki farklı donanım özelliğiyle pazara çıkacak.
160 kW / 217 Beygir güç ve 350 Nm tork üreten T10F RWD (arkadan itiş), iki farklı batarya seçeneğiyle 350+ ve 600 (*) kilometreye varan menzillere sahip olacak. T10F’in 0-100 km/s hızlanması 4,6 saniye olan, 700 Nm tork üreten çift motorlu AWD (dört çeker) versiyonu ise 530 kilometreye varan bir menzil (*) sunmayı hedefliyor. Standart menzilli model 52,4 kWh batarya kapasitesine sahipken, uzun menzilli modelde bu kapasite 88,5 kWh’e çıkacak.
T10F, aynı zamanda harici bir güç kaynağı olarak kullanılmasına olanak tanıyan cihazdan elektrikli aletlere enerji aktarımı (V2L) teknolojisine sahip olacak. Bu teknoloji sayesinde Togg kullanıcıları akıllı cihazlarını tam anlamıyla üçüncü bir yaşam alanı olarak kullanabilecekler.

Uzaktan güncelleme ile sürekli güncel
T10F, uzaktan güncellemeler (OTA: over-the-air) ile sürekli kendini yenileyebilen sürücü destek sistemleri sayesinde sürüş güvenliği ve konforunu en üst seviyeye yükseltecek. Euro NCAP programının tüm testlerinden en yüksek seviye olan 5 yıldızı alacak şekilde tasarlanan T10F, yedi adet hava yastığı, dayanıklı ve sağlam altyapısı ile her türlü yol koşulunda güvenli bir sürüş sağlayacak. Trafik işareti algılama sistemiyle birlikte çalışan dur-kalk fonksiyonlu akıllı adaptif hız sabitleyici ve akıllı şerit takip sistemi & şeritten ayrılma ikazı gibi özellikler sunacak T10F, “yoğun trafik pilotu” asistan özelliğine de sahip olacak. Kullanıcılar bu özellikle 15km/saat hıza kadar olan yoğun trafikte ellerini direksiyondan ayırıp T10F’in kontrolünde ilerleyebilecek. Bu özellik V2 donanım seviyesine sahip olan akıllı cihazlarda aktif olacak. T10F, yine V2 donanım seviyesinde standart olarak bir çevre görüş kamerası, kör nokta asistanı, sürücü dikkat asistanı, gelişmiş elektronik denge kontrolü ve otomatik park asistanı özelliklerini de kullanıcılarla buluşturacak.

Dinamik, sportif ve modern
T10X gibi C platformunda tasarlanan T10F, Togg DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu bir görünüme sahip. Cihazın stil konseptinde, dinamik ve sportif bir çizgiyi modernlikle birleştiren hacimli arka tasarım dikkat çekiyor. Yan çizgilere dinamik bir şekilde bağlanan farlar da ön tarafa sportif bir görünüm kazandırıyor. T10F’in ön kısmında, sportif ön panele entegre edilmiş uzun, ince dönüş göstergeleri ile bir Togg imzası olan ‘bumerang’ şeklindeki gündüz farları yer alıyor. Ön kısımda bağımsız MacPherson ve arka kısımda tamamen bağımsız entegre çok bağlantılı süspansiyon, T10F’in sportif, dinamik bir tutuşla uyumlu zarif bir sürüş deneyimine imkân sağlıyor.

Kullanıcılar T10X’de olduğu gibi T10F cihazında da Togg’un mobilite deneyimini yeniden tanımladığı Trumore mobil uygulamasıyla bağlantılı bir deneyim yaşayacak ve Trumore ile fintek, insurtek, blokzinciri, IoT, yapay zekâ gibi yeni nes

 

Continue Reading

Elektrikli

TOGG sahipleri Sapanca’da buluştu

Türkiye’nin yerli ve milli ilk elektrikli otomobili TOGG kullanıcıları Sapanca’da aile buluşması gerçekleştirdi.

TOGG Sahipleri adlı sosyal medya grubu yöneticisi Nazmi Eğret’in organize ettiği buluşma için Başta İstanbul olmak üzere çevre illerden 250 civarında TOGG Sapanca’daki Meşelik Parkı tesislerinde bir araya geldi.

TOGG kullanıcıları konvoylar oluşturarak bulundukları illerden Sapanca’ya doğru yola çıktı. Türk bayrakları ile süslenen araçlar Sapanca Meşelik Parkı tesislerinde buluştu.

Anneler Günü nedeniyle etkinliğe anneleri ve aileleri ile gelen yaklaşık 800 kişi, hem diğer TOGG kullanıcıları ile tanıştı hem de araçlar hakkında yaşadıkları tecrübeleri birbiri ile paylaştı.

Continue Reading

Genel

Motor sporlarında çevreci yeni konsept: Alpine alpenglow Hy4

Alpine, motor sporları tutkunlarını heyecanlandıracak hidrojenle çalışan içten yanmalı motora sahip konsept otomobili Alpenglow Hy4’ün dünya lansmanını gerçekleştirdi. 11 Mayıs tarihinde TotalEnergies 6 Hours of Spa – Francorchamps dayanıklılık yarışı için ilk kez piste çıkacak olan Alpine Alpenglow (Hy4) konsept otomobilinin sürüşe hazır ilk versiyonu, 10 Mayıs 2024 tarihinde Belçika’da bulunan Spa – Francorchamps pistinde tanıtıldı. Alpenglow ayrıca 15 – 16 Haziran 2024 tarihlerinde 92. kez düzenlenecek olan Le Mans 24 Saat yarışında gösteri turuna çıkacak.

Alpenglow Hy4, bir yarış pistinde performans ve sürdürülebilirliğin uyumu ile içten yanmalı bir motorun sesinin verdiği heyecanı gözler önüne seriyor. Ayrıca isminde bulunan ‘Hy’ ifadesi hidrojen, ‘4’ rakamı ise dört silindir kavramlarını birleştiriyor. Alpine, hidrojenle çalışan içten yanmalı motor teknolojisi ile çevresel yeniliği ve performansı bütünleştiriyor. Bu teknoloji, motor sporlarını karbondan arındırmak için yeni bir yaklaşım ortaya koyuyor. Alpine, 2022 Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez sahneye çıkardığı Alpenglow Hy4, karbon monokok gövdesi ve 340 hp güç üreten turbo beslemeli 2,0 litrelik 4 silindirli motoru ile yarış otomobili olarak tasarlanan gerçek bir tekerlekli laboratuvar niteliği taşıyor.

Alpine Alpenglow Hy4, markanın gelecek modellerinin tasarımına ışık tutan bir konsept otomobil olarak üretildi. Yeniden tasarlanan çarpışma güvenliği kafesi ve iki koltuğu barındıracak şekilde genişletilen iç mekanı ile işlev odaklı bir tasarıma ve daha iyi gövde orantılarına sahip. Tasarımında ayrıca yan bölmelerde ve kokpitin arkasında bulunan hidrojen tanklarının yerleri de korundu. Model; iz genişliği 2,10 metre, genişliği 2,15 metre, uzunluğu 5,20 metre ve yüksekliği ise 1,10 metre ölçülerinde olacak şekilde tasarlandı. Sahip olduğu bu ölçülerle, Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın (WEC) prestijli Hypercar kategorisinde yarışan Alpine A424 ile görsel bağ da kuruyor.

Hidrojenle çalışan Alpenglow’un ön cephesi uzaydan gelen bir kuyruklu yıldız hissini uyandıracak şekilde tasarlandı. Ön kısmında bulunan dört fardaki “kozmik toz” ışık parçacıkları ve magenta renkli sırt vurgusu; kuyruklu yıldızın hızını ve atmosfere girişini canlandırıyor. Sırt vurgusu, konseptin arkasına ulaştığında maviye dönüyor ve dikey titanyum egzoz borularının yanındaki dikey ışıklar da içten yanmalı motorun yaydığı hidrojen ve su buharını simgeliyor.

Konseptin aerodinamik özellikleri tasarımın ayrılmaz bir parçası olup, mühendislik ve tasarım arasındaki uyumlu diyaloğu yansıtıyor. Hız ve bastırma kuvveti arasındaki dengede ön spoyler yeniden tasarlanarak geniş bir hava girişi oluşturuldu. Yeni NACA hava girişleri, yağ ve su radyatörlerini serinletecek şekilde entegre edilirken, arka difüzör daha fazla aerodinamik verimlilik için yeniden tasarlandı. Hareketsizken bile hızı çağrıştıran jantlardan, grafikleri jantların tasarımıyla uyumlu Michelin tarafından özel olarak üretilen lastiklere kadar her tasarım öğesi en ince ayrıntısına kadar düşünüldü. Karbon gövde, orta panel ve şnorkel; tipik bir Alpine unsuru olarak dağların mineral dünyasını çağrıştırıyor. Dışardan bakıldığında açıkça görülebilen teknik parçalar, kokpite açılan hava girişi ve konseptin tarzını daha fazla güçlendiren ışık üçgeni vurgusu da araç içi ambiyansa göz atma olanağı sağlıyor.

Elitra şeklindeki kapı açma mekanizması, mümkün olduğunca fazla alan açmak ve kokpite erişimi kolaylaştırmak üzere tasarlandı. Sürücü ve yolcu, kokpite doğru eğimli olan yan bölmelerin üzerinden kayarak kavisli koltuklara ulaşabiliyor. Kokpitin önündeki üçgen de dağları çağrıştıran tipik bir Alpine özelliği oluşturmakla birlikte, sürücü için belirli görsel işlevler de sağlıyor. Bir uyarı ve yön bilgisi verebiliyor, aynı video oyununda olduğu gibi gerçek zamanlı olarak; yanal G seviyesi, motor hızı veya seyahat hızı hakkında da bilgi vermek için renk değiştirebiliyor.

Ön konsol, uçak kanadı şeklindeki bir bölümle, kısmen gizlenen magenta renginde enlemesine bir boruya sahip. 3 boyutlu motiflerle süslenen karbon fiber, alüminyum ve Alcantara gibi malzemeler; spor otomobil dünyasına gönderme yapıyor. Ayrıca magenta renginde bir marş düğmesi, Alpine A110’dan alınan kumanda düğmeleri ve doğrudan Alpine’in yarış otomobillerinden aktarılan bir yarış direksiyonu da bulunuyor. Yanlarda bulunan tanklara uygulanan karbon kaplama, tankların şeklini yansıtıyor. Ayrıca Alpine Alpenglow’un hidrojenle çalışan sürüşe hazır versiyonuna, pist etrafındaki turların sesini ve görüntülerini kaydetmek üzere mini aksiyon kameraları yerleştirmek için özel alanlar da entegre edildi.

Hidrojenle çalışan tekerlekli laboratuvar Alpenglow, LMP3 karbon şasili bir yarış otomobili gibi tasarlandı. Alpine Alpenglow Hy4’ün karbon kaputunun altında, 340 bhp (250 kW) güç üreten 2,0 litre hacimli sıralı 4 silindirli turbo beslemeli motor bulunuyor. NOx emisyonlarını azaltmak için 40 bar basınçlı direkt enjeksiyonlu H2 dihidrojen ve su enjeksiyonu ile besleniyor ve 270 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Alpenglow’un tasarımında güvenliği maksimum seviyeye çıkartmak için çok sayıda önlem alındı. 700 barın altındaki kompozit silindirler Yönetmelik 134 (Hidrojenle çalışan araçların güvenliği için Avrupa tip onayı standardı) sertifikalıdır. Yangın durumunda hızlı tahliye için vanalar monte ediliyor, hidrojen sensörlerle sürekli olarak izleniyor, çok sayıda kontrolle titiz bir çalıştırma prosedürü uygulanıyor. Renk kodlu bir sistem, her olayın aciliyet derecesine göre sürücüyü ve acil durum hizmetlerini uyarıyor.

Alpine, yeni konsept modelinde özellikle motorun sürücüye vermiş olduğu his ile Alpine’in yarışçı felsefesine uygun olan motor sesini bir arada sunmak için doğrudan hidrojenle çalışan içten yanmalı motor kullanmayı seçti. Bu motor türü güç üretimi, ağır yük altında mükemmel verimlilik ve düşük soğutma gereksinimleri gibi önemli avantajlar sağlıyor. Çevreci özelliklere sahip olan bu sistem CO2 emisyonlarını oldukça düşük düzeyde tutuyor; kurum, CO veya yanmamış hidrokarbon üretmiyor ve NOx emisyonları fosil yakıtlı motorlar için ulaşılamayacak seviyelere düşürülebiliyor.

Alpine Racing, yarış yönetmeliklerindeki değişiklikleri dikkate alıyor ve ACO’nun 2027 yılında gerçekleşecek Le Mans 24 Saat yarışından itibaren hidrojenle çalışan otomobillere izin vereceğini belirtiyor. Formula 1 motorlarının da 2031 yılına kadar hidrojene geçebileceği konuşuluyor.

Alpine Alpenglow Hy4, 10 Mayıs’ta pist sınırları içinde tanıtıldıktan sonra 11 Mayıs 2024 tarihinde TotalEnergies 6 Saat Spa – Francorchamps Dayanıklılık Yarışı (FIA WEC) için piste çıkarak 70.000’in üzerinde izleyici ile buluşacak. Bu, motorsporları meraklılarına, hidrojenle çalışan bir içten yanmalı motorun bir yarış otomobilinin en heyecan verici yönü olan sesi ve canlılığı nasıl sağladığını göstermek için mükemmel bir fırsat olacak. Ayrıca Alpine Alpenglow Hy4, 14 ve 15 Haziran 2024 tarihlerinde 92. kez düzenlenecek olan 24 Saat Le Mans’ta bir gövde gösterisi de yapacak.

Continue Reading

Genel

Mercedes-Benz Travego ve Tourismo yeni özelliklerle konfor ve güvenlik özelliklerini artırdı

Mercedes-Benz Türk, en üst seviye sürüş ve güvenlik teknolojileriyle donattığı Mercedes-Benz Travego ve Tourismo model otobüslerindeki yenilikleri gerçekleştirdiği basın toplantısı ile tanıttı.

Basın toplantısında konuşan Mercedes-Benz Türk Otobüs Ürün Yönetimi Grup Müdürü Cem Demirel, “Mercedes-Benz Türk olarak, otobüslerimizde yaptığımız geliştirmeler ve yeniliklerle en üst düzeyde güvenlik, konfor, ekonomik performans ve benzersiz bir seyahat deneyimi sunuyoruz. Yenileme stratejimizi belirlerken en büyük yardımcımız yolcu, kaptan ve müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler oluyor. Her geri dönüşü çok önemsiyor ve titizlikle değerlendiriyoruz. Hoşdere Fabrikamız ve Ar-Ge Merkezimizin yüksek yetkinlikleri ve destekleriyle bu değişiklikleri hayata geçiriyoruz. Bildiğiniz gibi AB Genel Güvenlik Yönetmeliği (GSR-B), sürüş ve yaya güvenliğini artırmak amacıyla devreye girecek. Bu yönetmelik, Türkiye’de Ocak 2025’ten itibaren tescil edilecek otobüslerde bir dizi yardımcı güvenlik sistemini zorunlu kılıyor. Biz de bu yönetmeliğin gereksinimlerini fazlasıyla karşılayan teknolojilerimizi araçlarımıza 2024 Nisan ayı itibariyle entegre ederek ve mevcut güvenlik sistemlerimizi geliştirerek, kaptanlarımıza ve yolcularımıza maksimum güvenlik sağlamayı hedefliyoruz, sektörde öncü üretici ve marka olmaya devam ediyoruz. Yenilikçi güvenlik sistemleri ve yardımcı teknolojilerle donatılmış otobüslerimiz, sürücü hatalarını minimize ederken, çevresel algılamayı artırarak kazaları önlemede önemli bir rol üstleniyor” dedi.

2024 Model Yılı Donanım Değişiklikleri:

Mercedes-Benz Türk’ün Travego ve Tourismo seyahat otobüslerinde sunduğu 2024 model yılı değişikliklerinden öne çıkanlar:
Estetik ve Dayanıklılık Sağlayan Yeni Jantlar
Koridor ve Zemin Aydınlatmaları
Kokpitte İlave Göz
Koltuk Arkası Masalarda Telefon ve Tablet Tutucu
Kaptan Dinlenme Tesislerine Yeni Donanımlar
Hostes Hava Nozülü
Premium Ayırma Duvarı
Arka Aks Bölgesi Aydınlatmaları
Travego’da Yeni Sürücü Koltuğu (Tourismo model otobüslerde opsiyonel)

Turizm Özellikleri
Bu özellikler sadece Travego 15 model otobüslere eklenmiştir.
2 Adet Katlanabilir 19 inç Monitör
Kablolu Rehber Mikrofonu

AB Genel Güvenlik Yönetmeliği (GSR-B)’ne Göre Eklenen Yeni ve Geliştirilmiş Güvenlik Kapsamları:
Geri Sürüş Kamerası
Yeni Nesil Sensör Seti
Ön Koruma Asistanı ve Yan Koruma Asistanları
Siber Saldırılara Karşı Korunma Sistemi
Acil Frenleme Sinyali – ESS
Trafik İşareti Asistanı –ISA (TSA)
Aktif Fren Asistanı 6 (ABA6)
Lastik Basınç İzleme Sistemi
Alkol Kilidi Hazırlığı
Sürücü Yorgunluk ve Dikkat Uyarısı

Continue Reading

Sektörel

Copyright © Carturk - carturk@gmail.com