Connect with us

Tasarım

Elektrikli yerli otomobil, C-Sedan “coupe” ve “station wagon” olarak hayal edilirse…

Yerli otomobil modelleri kısa süre önce karşımıza çıktı. Şimdilik iki versiyonu gösterilen yerli otomobillerden C-Sedan, coupe ve station wagon olarak hayal edildi.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), 2022 yılında üretimine başlanacak, yerli otomobilin C-SUV ve sedan araçların ön gösterimini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenen, “Yeniliğe Yolculuk” buluşmasında elektrikli C-SUV modeliyle birlikte bir de elektrikli C-Sedan konsepti tanıtıldı.
Peki Türkiye’nin ilk elektrikli yerli araçları sadece C-SUV ve sedan olarak mı üretilecek. İlerleyen yıllarda 5 farklı kategoride seri üretim yapılacağı açıklanmıştı.
Takipçimiz Yunus Ateş, “Yeniliğe Yolculuk” buluşmasında tanıtılan sedan araçtan yola çıkarak, aynı aracın coupe ve station wagon versiyonlarını tasarladı.
Galeride yer alan çalışmalarda da göreceğiniz gibi, ilgi çeken bu tasarımları takipçilerimiz ile de paylaşmak istedik.
Modern çizgileri, farklı jantları ve kırmızı rengiyle dikkat çeken bu “coupe” konsept TOGG çatısı altında üretilecek coupe araç için de adeta ipucu veriyor.

Genel

BMW, 20’nci Yılını Kutladığı BMW iDrive Sistemi’nin Yeni Neslini CES 2021’de Tanıttı

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, bu yıl dijital ortamda gerçekleşen CES 2021’de yeni nesil BMW iDrive’ı tanıttı. İlk olarak BMW iX modeliyle sunulacak olan Yeni BMW iDrive bilgi-eğlence sistemi, kullanıcılarına benzersiz bir teknolojik deneyim yaşatacak.

BMW’nin ilk defa 2001 yılında BMW 7 Serisi modelinde kullandığı BMW iDrive teknolojisi, tüm kabin kontrol işlevlerini tek bir yerden yönetebilmeye olanak sağlarken, aynı zamanda navigasyon verilerini, ses ve telefon ayarlarını da gösterebilmesiyle çağının ötesinde bir işlev sunuyordu. Uzun yıllar sektöre öncülük eden iDrive, bilgi-eğlence sistemi gelişimini sürdürerek BMW’nin iç mekanda en çok ilgi çeken teknolojileri arasında yer aldı. Bu sene 20’nci yılını kutlayan ve yine sınıfının referans noktası olmayı hedefleyen BMW iDrive’ın yeni nesli, ilk olarak BMW’nin elektrikli amiral gemisi BMW iX ile kullanıma sunulacak.
Yeni nesil BMW iDrive, analog ve dijital teknoloji arasındaki boşluğu doldururken, fiziksel ve elektronik tuşları bir arada sunarak çok daha güvenli, konforlu ve fonksiyonel bir mobilite deneyimi sunuyor. Yapay zeka kullanımıyla sensörlerin çevreyi algılama ve analiz yeteneği arttırılan yeni nesil BMW iDrive, yol durumundan otomobilin performansına, park manevra uyarılarından olası tehlikelere kadar yolculuk esnasında gerekli tüm bilgileri sürücüye çok hızlı bir şekilde iletiyor.

iDrive teknolojisi sayesinde BMW, geçen zaman zarfında kullanıcı ve otomobil arasındaki ilişkiyi sağlayan dijital hizmetlerin yolunu açarak bu alanda öncü rolü üstlendi. Sistemin ilk geliştirildiği dönemde BMW Online Hizmeti de sunan iDrive, 2007 yılında sınırsız araç içi internet erişimini sağlayan ilk uygulama oldu.

Continue Reading

Genel

Dacia’da Dönüşümün Öncüsü: Bigster Concept

Renault Grubu’nun Renaulution stratejisi kapsamında Dacia, 5 yıllık planını duyurdu. Dacia-Lada iş biriminin oluşturulmasıyla verimliliğini ve rekabetçiliğini artıran marka, ürün tarafında da sınıf atlayacak. Bigster Consept’in tanıtımı Dacia’ya C segmentinde yeni ufuklar açıyor.
Dacia ve Lada markalarının CEO’su Denis Le Vot, “Dacia markası, tüketicilere güvenilir, özgün ve en iyi fiyat-performans oranına sahip araçları sunmaya devam edecek. Dacia-Lada iş biriminin oluşturulması sayesinde, üretimde CMF-B platformundan yararlanarak verimliliğimizi daha üst noktalara taşırken, ürünün rekabet gücünü, kalitesini ve çekiciliğini daha da artıracağız. Bigster Concept’in öncülüğünde marka algımızı daha da yukarıya taşımak için ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahip olacağız” dedi.
Geçtiğimiz 15 yıl boyunca Dacia, her zaman modern, sade ve çekici araçları kullanıcılarıyla buluşturdu. Dacia, Renault Grubu ve Renault Nissan Mitsubishi İttifak’ının bilgi birikiminden ve en iyi teknik çözümlerinden faydalanarak yoluna emin adımlarla devam ediyor. Akıllı bir dağıtım modeli sayesinde Dacia, bugüne kadar 7 milyon satış adetine ulaştı. Bugün bazı ülkelerde segmentinin en çok satan modellerine sahip olan Dacia, 44 ülkede hizmet veriyor. Sandero ve Duster, yıllardır Avrupa’da perakende pazarında en çok satılan otomobil ve SUV modelleri olma başarısını sürdürüyor.
Tüketicisinin nabzını yakalayan Dacia, bu doğrultuda her zaman en doğru aksiyonları alıyor. Konumunu güçlendirmek, tüketicilerin ve değişim içindeki sektörün ihtiyaçlarını karşılamak için markanın en büyük kozları şunlar olacak: Ürün geliştirme maliyeti konusunda Renault Grubu’nun tecrübesinden ve bilgi birikiminden faydalanan akıllı bir yaklaşım.
Sinerjiyi artıracak ve gelişme sağlayacak teknolojik desteğe sahip Dacia & Lada iş birimi Dacia ve Lada’ya 4 platformdan 1 platforma, 18 şasi tipinden 11 şasi tipine geçme imkânı sağlayan fiyat-performans oranı yüksek yeni CMF-B üretim platformu.

Değişen regülasyonlara ve araç kullanım alışkanlıklarına uyum sağlayan, aynı zamanda alternatif enerji ve hibrit motor üretimine olanak sağlayan esnek CMF-B platformu. Bu yıl lanse edilecek olan yeni Sandero ve Sandero Stepway’in yanı sıra, Avrupa’nın en erişilebilir elektrikli aracı Dacia Spring ve 2025’e kadar gelmesi planlanan 3 yeni model ile rekabetçi bir ürün gamı.
Dacia tarzına sadık kalınarak geliştirilen Bigster Concept, geniş iç hacimli, dayanıklı ve her türlü yol tipinde keyifle kullanım için yaratılmış kimliğiyle yeni ufuklara göz kırpıyor. 4,6 metrelik uzunluğuyla Bigstar Consept, Dacia’nın SUV segmentini erişilebilir kılma başarısını devam ettiriyor. Dacia Tasarım Direktörü Alejandro Mesonero-Romanos, “Bigster Consept, markanın geçirdiği evrimi özetliyor: Çekici, modern dokunuşlar ve ‘outdoor’ ruhu. Dacia olarak, erişilebilirliğin hiçbir şekilde çekicilik ile zıt kavramlar olmadığına inanıyoruz ve Bigster Concept bunun en net kanıtı” dedi.
Dacia’nın, müşterilerinin nabzını her zaman yakalıyor olması ve onlardan gelen talepleri gerçekleştirmedeki başarısı sayesinde oluşturduğu güçlü değerler Bigster Concept’in DNA’sına da nüfuz ediyor: Sadelik, güvenilirlik ve özgünlük.
Bigster Concept’in mesajı net: Dayanıklı, sağlam ve güven verici. Cömert dış boyutları, iç kabinde de son derece geniş bir yaşama alanı vaat ediyor. Boyutları artan Y formundaki ışık imzası, cesur ve iddialı tarzını öne çıkarıyor. Koyu yeşil rengi ise içinde yatan maceracıyı herkese gösteriyor.
Çevreye duyarlılık konusunda da öncü olan Bigster Concept’te tüm dış koruyucu panellerde geri dönüşümlü plastikler kullanıldı. Bigster Concept’in hem alternatif enerji hem de hibrit motorlarla sunulabilecek olması, Dacia’nın değişen regülasyonlara uyumlu olması ve tüketici beklentilerine kusursuz bir şekilde cevap verebilmesini sağlayacak. Bigster Concept’i ile birlikte, Dacia, müşterilerine benzersiz, özgün ve keyifli deneyim sunan bir marka olmaya devam edecek.
Bigster Concept ile her zamankinden daha fazla hareket özgürlüğü sunacak olan Dacia markası, müşterilerin temel ihtiyaç ve beklentilerine odaklanmaya ve artık daha çekici tasarımlı ürünler sunmaya devam edecek.

Continue Reading

Genel

Elektrikli araçta Tayvan-Çin işbirliği

Tayvanlı Foxconn şirketi, Çinli elektrikli otomobil üreticisi Byton ve Çin’in Nanjing Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi ile bir anlaşma imzaladı. Byton, M-Byte elektrikli SUV’u 2022’nin ilk çeyreğine kadar üretime sokmaya çalışacak. M-Byte’ın ön üretimine geçen Nisan ayında başlandı, ancak pandemi ve ekonomik sebepler nedeniyle üretim programı aksadı.

Plana göre Byton, M-Byte’ı 2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 45.000 dolar fiyata satışa sunacaktı. Bloomberg’in haberine göre, Tayvanlı Foxconn, Çinli firma Byton’a yaklaşık 200 milyon dolar yatırım yapacak ve diğer alanlarda destek verecek.

Bloomberg’in bildirdiğine göre Foxconn, 2020’nin başlarında, Fiat Chrysler ile Çin’de elektrikli araç üretimiyle ilgili bir ortak girişim planladığını da duyurdu.

Foxconn; Apple, Amazon, Microsoft ve Sony için elektronik ürün üreticisi bir şirket. Ancak şirket son dönemde otomobi sektörüne de yönelmiş durumda. Foxconn geçtiğimiz Ekim ayında kendi modüler elektrikli araç platformunu tanıttı.

Continue Reading

Genel

Amerika’da Yılın En Çevreci Şehir Otomobili: MINI ELECTRIC

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu MINI’nin tamamen elektrikli ilk seri üretim modeli MINI ELECTRIC, çevre dostu teknolojisiyle ‘’Urban Green Car Of The Year’’ ödülünün sahibi oldu.
Düşük ağırlık merkezi, güçlü elektrikli motoru ve dinamik sürüşüyle MINI tutkunlarının bildiği ve sevdiği tüm eğlenceli sürüş özelliklerini sıfır emisyonla sunabilen MINI ELECTRIC, Amerika’da Green Car Journal otoriteleri tarafından “Yılın En Çevreci Şehir Otomobili Ödülü”ne layık görüldü.
Şehir hayatında sunduğu konforlu sürüş deneyimiyle dikkatleri üzerine çeken MINI ELECTRIC, 50 kW’lık hızlı şarj sayesinde 32.6 kWh kapasiteli pillerinin yüzde 80’ini sadece 35 dakikada doldurabiliyor. MINI ELECTRIC, özel olarak geliştirilen lityum-iyon bataryaları ile tam şarjda 232 km’ye kadar menzil sunuyor.

Continue Reading

Sektörel

Copyright © Carturk - carturk@gmail.com