Connect with us

Sektörel

SKODA Kodiaq Segmentinin Yıldızı

Skoda, D-SUV segmentinde tasarımı, pratikliği, çevreci motorları ve donanımlarıyla öne çıkan Skoda Kodiaq, 2019 ODD verilerine göre segmentinin en çok satış elde eden modeli oldu.

8 bin 746 adet aracın satıldığı D-SUV segmentinde, Kodiaq 1,675 adetlik satış elde ederek yaklaşık yüzde 20’lik pay elde etmeyi başardı. Bu sayede Türkiye’de D-SUV segmentinde en çok satış elde eden model Kodiaq oldu. Skoda markasının ilk büyük SUV modeli, tüm dünyada olduğu gibi Türk
kullanıcısının beğenisi de kısa zamanda kazandı. Zarif çizgilere, sportif detaylara ve güçlü bir dış görünüme sahip olan Kodiaq, 5 ve 7 koltuklu seçenekleriyle farklı beklentileri karşılıyor.

 

 

Skoda, 2019 ODD verilerine göre  43 bin 154 aracın satıldığı D segmentindee Skoda markası, Kodiaq ve Superb modelleriyle öne çıktı. Skoda, 4,520 adedi Superb olmak üzere 6 bin 195 adet ile D segmentinden yaklaşık yüzde 15 pay aldı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Mercedes-Benz Travego ve Tourismo yeni özelliklerle konfor ve güvenlik özelliklerini artırdı

Mercedes-Benz Türk, en üst seviye sürüş ve güvenlik teknolojileriyle donattığı Mercedes-Benz Travego ve Tourismo model otobüslerindeki yenilikleri gerçekleştirdiği basın toplantısı ile tanıttı.

Basın toplantısında konuşan Mercedes-Benz Türk Otobüs Ürün Yönetimi Grup Müdürü Cem Demirel, “Mercedes-Benz Türk olarak, otobüslerimizde yaptığımız geliştirmeler ve yeniliklerle en üst düzeyde güvenlik, konfor, ekonomik performans ve benzersiz bir seyahat deneyimi sunuyoruz. Yenileme stratejimizi belirlerken en büyük yardımcımız yolcu, kaptan ve müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler oluyor. Her geri dönüşü çok önemsiyor ve titizlikle değerlendiriyoruz. Hoşdere Fabrikamız ve Ar-Ge Merkezimizin yüksek yetkinlikleri ve destekleriyle bu değişiklikleri hayata geçiriyoruz. Bildiğiniz gibi AB Genel Güvenlik Yönetmeliği (GSR-B), sürüş ve yaya güvenliğini artırmak amacıyla devreye girecek. Bu yönetmelik, Türkiye’de Ocak 2025’ten itibaren tescil edilecek otobüslerde bir dizi yardımcı güvenlik sistemini zorunlu kılıyor. Biz de bu yönetmeliğin gereksinimlerini fazlasıyla karşılayan teknolojilerimizi araçlarımıza 2024 Nisan ayı itibariyle entegre ederek ve mevcut güvenlik sistemlerimizi geliştirerek, kaptanlarımıza ve yolcularımıza maksimum güvenlik sağlamayı hedefliyoruz, sektörde öncü üretici ve marka olmaya devam ediyoruz. Yenilikçi güvenlik sistemleri ve yardımcı teknolojilerle donatılmış otobüslerimiz, sürücü hatalarını minimize ederken, çevresel algılamayı artırarak kazaları önlemede önemli bir rol üstleniyor” dedi.

2024 Model Yılı Donanım Değişiklikleri:

Mercedes-Benz Türk’ün Travego ve Tourismo seyahat otobüslerinde sunduğu 2024 model yılı değişikliklerinden öne çıkanlar:
Estetik ve Dayanıklılık Sağlayan Yeni Jantlar
Koridor ve Zemin Aydınlatmaları
Kokpitte İlave Göz
Koltuk Arkası Masalarda Telefon ve Tablet Tutucu
Kaptan Dinlenme Tesislerine Yeni Donanımlar
Hostes Hava Nozülü
Premium Ayırma Duvarı
Arka Aks Bölgesi Aydınlatmaları
Travego’da Yeni Sürücü Koltuğu (Tourismo model otobüslerde opsiyonel)

Turizm Özellikleri
Bu özellikler sadece Travego 15 model otobüslere eklenmiştir.
2 Adet Katlanabilir 19 inç Monitör
Kablolu Rehber Mikrofonu

AB Genel Güvenlik Yönetmeliği (GSR-B)’ne Göre Eklenen Yeni ve Geliştirilmiş Güvenlik Kapsamları:
Geri Sürüş Kamerası
Yeni Nesil Sensör Seti
Ön Koruma Asistanı ve Yan Koruma Asistanları
Siber Saldırılara Karşı Korunma Sistemi
Acil Frenleme Sinyali – ESS
Trafik İşareti Asistanı –ISA (TSA)
Aktif Fren Asistanı 6 (ABA6)
Lastik Basınç İzleme Sistemi
Alkol Kilidi Hazırlığı
Sürücü Yorgunluk ve Dikkat Uyarısı

Continue Reading

Genel

İkinci el araçlar için açık arttırma platformu: Sahibinden OtoBid

Türkiye’nin ikinci el araç alım-satımı konusunda en büyük seri ilan portalı sahibinden.com, hayata geçirdiği Otobid platformuyla, online araç alım-satımında açık arttırma dönemini başlattı. Bireysel kullanıcılar araçlarını OtoBid üzerinden satışa koyarak Türkiye’de 81 ilde faaliyet gösteren binlerce oto galerisinin ilgisine sunmuş olacak.


Kısa süre önce kullanıma açılan OtoBid hizmetine ilişkin; sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş ve Otobid Genel Müdürü Sinan Barutçuoğlu ev sahipliğinde, Sait Halim Paşa Yalısı’nda bir tanıtım toplantısı düzenlendi.


Basın buluşmasında konuşan sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş, “Sahibinden.com olarak 2024 yılına önemli yatırımlar ve stratejik açılımlarla başladık. Araç sahiplerini oto galeriler ile şeffaf bir ortamda buluşturan online açık artırma platformumuz Otobid, bu stratejinin çok önemli bir halkasını oluşturuyor. Bizim nihai amacımız, tüm hizmetlerimizle kullanıcılarımıza kusursuz bir deneyim yaşatmak ve maksimum fayda yaratmak” dedi.


Otobid Genel Müdürü Sinan Barutçuoğlu ise “Otobid, araç sahiplerinin araçlarını, açık arttırma yoluyla Türkiye’nin her köşesindeki galerilerle buluşturduğumuz çevrimiçi bir platform. Otobid’i aracını hızla, güvenle ve baştan sona şeffaf bir süreçte zahmetsizce satmak isteyen tüm kullanıcılar için geliştirdik. Araçlarını satmak isteyen kullanıcılar, araç bilgilerini ve özelliklerini girerek Otobid online sistemi üzerinde araçlarının ön değerlemesini yapabiliyor ve Otobid hizmet noktalarından randevu alabiliyor. Kullanıcılarımızın aracını randevu aldığı Otobid hizmet noktasına getirmesi ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen ekspertiz sonrasında açık artırma başlangıç fiyatı kesinleştiriliyor. Takiben, sadece platforma kayıtlı binlerce kurumsal oto galerinin alıcı olarak katılabildiği online açık artırmada araç satışa sunuluyor. Satış gerçekleştikten sonra tüm devir işlemleri bizim tarafımızdan araç sahibi adına gerçekleştiriliyor ve satış bedeli 1 gün içinde sahibinden.com güvencesi ile araç sahibinin banka hesabına aktarılıyor” diye konuştu.


Sahibinden.com, OtoBid üzerinden yapılan işlemlerde araç sahiplerinden satışa ya da ekspertiz hizmetine ilişkin bir ücret talep etmeyecek.
Otobid olarak halen 6 büyük şehirde 14 hizmet noktasında Sahibinden.com üyelerine hizmet veriliyor. Şirket önümüzdeki dönemde büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesine hızlı bir şekilde yayılmayı hedefliyor.

Continue Reading

Genel

İkinci el otomobil fiyatlarında artış sürüyor

VavaCars, yapay zeka ile geliştirdiği VavaAI Fiyat Endeksi’nin Mart 2024 sonuçlarını açıkladı.

VavaCars’ın, her ay düzenli olarak yayımladığı VavaAI Fiyat Endeksi’nin Mart 2024 sonuçlarına göre; ikinci el araç fiyatları 2024 yılındaki yükseliş trendini sürdürüyor.

2023 Aralık ayından bu yana yükselişte olan ikinci el araç fiyatları mart ayında yüzde 2,1 oranında artış kaydetti. Araç segmentleri özelinde bakıldığında ise oransal olarak en yüksek fiyat artışının yüzde 5 ile A segment araçlarda olduğu görüldü.

Continue Reading

Genel

Yenilenen Yenilenen Skoda Kodiaq Dengeleri Değiştiriyor

2016’da tanıtılan ve D SUV segmentinin lider modellerinden biri olan Kodiaq, ikinci nesliyle iddiasını daha da ileriye taşıyor. Yeni nesil Kodiaq, güçlü  görünümü, yenilikçi özellikleri ve daha geniş yaşam alanıyla dikkat çekiyor. 2024’ün ikinci yarısı itibariyle Türkiye pazarında da satışa sunulması planlanan Kodiaq, markanın yeni “Modern Solid” tasarım dilinin ilk unsurlarını da içeriyor. Gelişmiş teknolojiler ve geniş motor seçenekleri sayesinde her müşteri kitlesine hitap edecek versiyonlar sunacak Kodiaq modelinde, yüksek verimliliğe sahip güç üniteleri yer alacak.

Skoda, markanın SUV atağını başlatan Kodiaq’ı 2016 yılında ilk kez sergilemişti ve o günden bu yana dünya çapında 60 ülkede 841 bin 900 adet Kodiaq satışı gerçekleştirdi. Kodiaq ürün gamı, 40’ın üzerinde uluslararası ödül kazanarak başarısını kanıtladı. Türkiye’de de kısa zamanda büyük beğeni toplayan ve D SUV segmentinin en çok tercih edilen modellerden biri olan Kodiaq, 2017’den bu yana ülkemizde yaklaşık 15.000 adetlik satış elde etti.

“Skoda, yenilenen modelleriyle daha iddialı geliyor” Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Kodiaq test sürüşü etkinliğinde yaptığı açıklamada “2017 yılında satışa sunmuş olduğumuz Skoda Kodiaq, ikinci nesliyle Ağustos ayından itibaren Türkiye’de yollara çıkacak.
Satışa sunulduğu günden beri Türkiye binek otomobil pazarında yaklaşık 15.000 adede yakın Skoda Kodiaq’ı müşterilerimizle buluşturduk. İkinci jenerasyon Kodiaq ise barındırdığı yeni nesil dijital teknolojiler ve aynı zamanda verimliliği artırılan motor çeşitleri ve iyileştirilen aerodinamikliği sayesinde iddiasını yeni bir seviyeye taşıyor. Yeni Skoda Kodiaq’ın 2024 için satışta olacağı 5 aylık dönem göz önüne alındığında 2 bin adet üzeri satışı ön görüyoruz” diye konuştu.

“Bu yıl hedefimiz 45 bin adet” Başar, 2024 yılı için Skoda hedeflerini de şu şekilde açıkladı; “Skoda markası olarak çok geniş ürün gamıyla çok farklı müşteri kitlesine ve ihtiyaçlara yanıt verecek modellere sahibiz. Bu yıl daha da gençleşen, daha fazla teknoloji ve çeşitlilik sunan ürün gamımızla iddiamızı daha da artırmış olacağız. Özellikle 2024’ün bundan sonraki sürecinde, sürekli olarak yeni modellerimizle Skoda isminden sıkça söz ettireceğiz. Bu yıl ürün atağımıza Mart ayında yenilenen Scala ve Kamiq modelleriyle başladık. Haziran ayında ise yeni nesil Superb showroomlarda olacak ve hemen ardından Temmuz ayında en çok tercih edilen modellerimizden Octavia’yı sunmaya başlayacağız. Sınıfında önemli bir referans model olan Skoda Kodiaq ve sözünü ettiğimiz modellerin getireceği katkılarla birlikte 45 bin adetlik bir satış performansı ortaya koymayı hedefliyoruz.”

“Elektrikli araçlarda hizmet farkımızı ortaya koyacağız”
Skoda’nın elektrikli araç vizyonuna da değinen Başar, “2024 yılında Türkiye pazarına sunacağımız Enyaq modelimiz ile elektrikli araç atağımızı başlatmak istiyoruz. Gerek bayi altyapısı gerekse eğitimli teknisyen ihtiyacını karşıladıktan sonra elektrikli araç tercih eden tüm kullanıcılara tam bir ekosistem içerisinde e-mobilite çözüm ortağı olarak hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Mobil şarj hizmeti de bu sistem içerisinde yer alacak ayrıcalıklarımızdan en önemlisi olacak. Markası modeli ne olursa olsun her elektrikli araca mobil şarj ekiplerimiz ile bulundukları yerde hizmet vermeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Güçlü ve sağlam görünüm
İkinci nesil Kodiaq, büyük bir beğeniye sahip SUV modelinin duygusal tasarım dilini daha ileriye taşıdı. Köşeli çamurluklar, TOP LED Matrix farlar, ön panjur ile bütünleşen yatay ışık şeritleri, yeni Kodiaq’ın ilk bakışta farklı olduğunu vurguluyor. Yeni Kodiaq’ın arka tasarımında ise daha geniş bir C şekli yer alıyor ve ışıklandırma grubu kristal unsurlarla keskin bir tasarımla bütünleşiyor.

Bununla birlikte uzunluğun 61 mm ve aks aralığının 3 mm artırılmasıyla birlikte Kodiaq, içeride daha fazla yaşam alanı sunuyor. Yeni nesil Kodiaq’ın uzunluğu 4.758 mm, yüksekliği 1.657 mm ve genişliği 1.864 mm oldu. Önceki nesle göre 75 litre artan bagaj hacmi ise 910 litreye çıktı ve segmentinin lideri olarak dikkat çekiyor. Yeni Kodiaq şık tasarımının yanı sıra 0.282 cd rüzgar direnci kat sayısıyla da daha aerodinamik bir model haline geldi.

Sürdürülebilir ve teknolojik kabin
Tamamen yenilenen bir kabine sahip olan yeni Kodiaq, hayatı kolaylaştıran teknolojilerle donatıldı. Serbest duran bilgi-eğlence sistemi 13 inç büyüklükte tercih edilebilecek. Bununla birlikte merkezi dokunmatik ekranın altında yeni Skoda Akıllı Düğme kontrolleri yer alacak. Bu özellik sayesinde aracın sayısız özelliğine kolayca erişim sağlanabilecek. Üçlü döner düğme tasarımına sahip bu düğmeler, yüksek dokunsal kalitenin yanı sıra sezgisel bir kullanım da sağlıyor.

Basılabilen ve aynı zamanda çevrilebilen bu akıllı düğmelerin her biri, çeşitli araç fonksiyonlarına kolay erişim sağlıyor. Bu düğmelerden, sıcaklık, koltuk ısıtma/soğutma, fan hızı, havalandırma yönü, ses ayarları, sürüş modları veya harita yaklaştırma/uzaklaştırma gibi özellikler yönetilebiliyor.

Ön cama yansiyan göstergelere sahip olacak Kodiaq, aynı zamanda 10 inç Sanal Kokpit’le tercih edilebilecek. Daha şık ve zarif hale getirilen kabinde, vites kolu direksiyon kolonuna taşınarak yaşam alanı daha fazla pratiklik sunuyor. Kodiaq’ın iç mekanı sürdürülebilirliğe de odaklandı. Koltuk döşemelerinde, kabindeki ve bagaj bölmesindeki halıların yanı sıra tavanda kullanılan tüm kumaşlar yüzde 100 geri dönüştürülmüş polyesterden veya Design Selection Lounge versiyonunda geri dönüştürülmüş ipliklerin yüzde 40 doğal yün kombinasyonundan yapıldı.

Bununla birlikte iki ikonik Simply Clever akılcı çözüm detayı olan şemsiye ve buz kazıyıcı da sürdürülebilir malzemelerden üretildi. Yeni Simply Clever özellikleri olarak orta konsolda gizlenebilen saklama bölmesi ve kayar arka koltukların önündeki merkezi tünelde saklama gözü bulunuyor. İkinci nesil Kodiaq’ta da kapı kenarı koruma özelliğine yer verildi.

Çok yönlü motor seçenekleri
Yeni Kodiaq, farklı motor seçenekleriyle hem yüksek performans hem de verimlilik sunuyor. Hafif hibrit teknolojisine sahip 1.5 TSI 150 PS mHEV ve 2.0 TDI 193 PS dizel motorlar ile RS versiyonunda 265 PS gücünde 2.0 litre TSI benzinli motoru içerir. Hem dizel hem de benzinli 2.0 litre motorlar 4×4 çekiş seçeneği ve bütün versiyonlar DSG otomatik şanzımanla sunuluyor. Hafif hibrit motor seçeneği, performansı önemli ölçüde artırırken yakıt tüketimini de %10’a kadar azaltıyor.

Yeni Skoda Kodiaq, çok sayıda yeni asistan sistemiyle donatıldı. Özellikleri arasında kavşaklarda kazaları önlemeye yardımcı olan Dönüş Asistanı’ndan Çarpışma Önleme Asistanı, Otomatik Acil Durum Frenleme Özelliği ve akıllı telefon uygulaması yoluyla aracı park etmeye yarayan Uzaktan Park Asistanı gibi sistemler yer alıyor. Dokuz hava yastığı ile donatılabilen yeni Kodiaq, yolcuların her zaman maksimum oranda korunmasını sağlıyor. İkinci nesil Kodiaq’taki yeni asistan sistemleri, sürücü ve yolcuların güvenliğini ve konforunu artırıyor. Güvenli Çıkış Asistanı ise, arkadan gelen araç ve bisikleti gibi 35 metreye ve 120 derecelik açıya kadar nesneleri algılayarak kapının açılmasıyla yaşanabilecek kazaları sesli ve görsel uyarı vererek önlemeye yardımcı oluyor.

Continue Reading

Sektörel

Copyright © Carturk - carturk@gmail.com